Czym jest nauka kitesurfingu?

Jak nauczyć się kitesurfingu ?

nauka kitesurfingu szkola kitecrew

To prosta droga poprzez wszystkie elementy związane z uzyskaniem samodzielności na kite. Nauka kitesurfingu zajmuje zaledwie kilkanaście godzin! Oczywiście z dobrym sprzętem i w dobrych rękach. Kite dzięki swojej popularności i determinacji producentów, by stworzyć jak najlepszy sprzęt, bardzo szybko się rozwijał. Dlatego obecnie jest to sport niesamowicie bezpieczny i dostosowany do użytku przez każdą z zainteresowanych osób.

Nauka kitesurfingu w obecnych realiach

Lekcje pływania na kitesurfingu są ciekawe oraz dają dużo satysfakcji. Dzięki wskazówkom instruktorów, którzy są przy Twoim boku podczas całego kursu, czas mija szybko. Nikt nie lub popełniać błędów, ale dzięki opiece trenera, są one szybko eliminowane, a dobre ruchy powtarzane i utrwalane. Na tym właśnie polega sprawna nauka pływania na kitesurfingu.
Szkolenie kite przebiega według wymogów międzynarodowej organizacji IKO oraz Polskiego Związku Kiteboardingu PZKite. Nauka kitesurfingu podzielona jest na etapy – na początku uwaga skupia się na podstawach oraz bezpieczeństwie. Istotne jest, by poznać sprzęt i umieć się nim bezpiecznie posługiwać. Dopiero wtedy można przejść do kolejnych etapów.

Pływanie na kitesurfingu

Kitesurfing – nauka i zabawa

Po zdobyciu podstaw, gdy już użytkownik potrafi sterować latawcem, przechodzi się do ćwiczeń związanych z poruszaniem się w wodzie. Bodydragi to część nauki kite, gdzie pływa się na brzuchu poruszając latawcem, by poznać jego moc. Im szybciej sterujemy latawcem, tym szybciej płyniemy. To bardzo ciekawy moment – zaczynasz już pływać, a nie jest to wcale trudne!
Wszystko to ma przygotowywać Cię do drugiej części kursu, a więc stawania na desce i jazdy po wodzie. Pierwsze ślizgi to już poziom, gdzie nauka kitesurfingu nabiera dynamiki – zaczynasz pływać, rozpędzać się i hamować, uczysz się przemieszczać, a z każdym ślizgiem dostajesz tyle adrenaliny, że nie możesz doczekać się kolejnej lekcji!

kitesurfing nauka i zabawa

Nauka kitesurfingu – jak wybrać odpowiedni sprzęt ?

Każdy od razu chciałby kupić swój sprzęt, ale nie jest to właściwy ruch. Na początku nie jesteś w stanie rozróżnić rodzajów latawca, ich mocy i właściwości. Dlatego właśnie szkoła kitesurfingu zapewnia sprzęt podczas kursu. Ma ona w swoich zasobach szeroki wybór, dzięki czemu instruktor dobierze odpowiedni latawiec oraz deskę zarówno do poziomu twojej nauki kite, jak i wagi oraz wzrostu.
Nie chodzi o to, by kupić jak najszybciej sprzęt, lecz by najpierw poznać kitesurfing, potrzymać bar w rękach, polatać małym i dużym latawcem – dopiero wtedy można wiedzieć, na czym polega różnica. Jeżeli więc interesuje Cię kite – nauka powinna być na pierwszym miejscu, a wybór sprzętu dopiero na drugim! Jakie elementy są kluczowe?

 

Latawiec kitesurfingowy

Konkretne modele konstruowane są tak, aby ułatwić pływanie, dać odpowiednio dużo mocy i ułatwić sterowanie, podnoszenie latawca z wody, czy manewry, takie jak zwrot. Podczas kursu będziesz sterować latawcami o różnych rozmiarach i poznasz ich właściwości, dowiesz się czym różnią się poszczególne modele i jakie formy latawca są sprzyjające nauce, czy mają właściwości odpowiednie na pierwsze lata samodzielnego pływania. Najczęściej takie latawce używane są do szkolenia w szkole kitesurfingu, a więc na kursie będziesz miał bezpośredni kontakt i już własne doświadczenie.

 

Deska kitesurfingowa

Dobiera się ją do wzrostu i wagi, ale pierwsze kilkanaście godzin treningu dużo lepiej pójdzie Ci na desce zapewnianej przez szkołę kitesurfingu. Jest ona większa, przez co pozwoli Ci wstać i poczuć równowagę. Szkółkowa deska jest jednak za duża do pływania w silnym wietrze lub do manewrów, dlatego po kursie możesz już dobrać sprzęt dostosowany do Twoich parametrów.
No i nie zapomnij zapytać o poradę instruktora – to specjalista, który doradzi Ci odpowiedni sprzęt. Powinien on przede wszystkim pomagać w nauce kitesurfingu, a nie przeszkadzać.

deska kitesurfingowa

Kitesurfing – nauka na lata

Okazuje się, że tej umiejętności się nie zapomina, a raz podjęta nauka kitesurfingu na stałe zapisuje się w pamięci mięśniowej. Osoby, które zaczynały swoją naukę lata temu, powracając do kitesurfingu, potrzebują zaledwie przypomnienia. Ciało samo pamięta co robiło kiedyś. To jak jazda na rowerze!

 

Jak przygotować się na pierwszy kurs kitesurfingu, by wypaść jak najlepiej?

Wiele osób zastanawia się, jak przygotować się do rozpoczęcia swojej przygody z kitesurfingiem. Nie jest potrzebne nic więcej, ponad regularną aktywność, czyli dbanie o kondycję. Lekcja trwa dwie godziny i przez ten czas wykonuje się różne ćwiczenia. Jeśli chcesz szczególnie dobrze się przygotować, można do codziennych aktywności dodać dłuższy spacer, jogging czy odwiedzić siłownię. Sportowcom nauka kitesurfingu przychodzi szybciej, jednak z oferowanym przez szkołę sprzętem, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i podążając za wskazówkami instruktora, każdy jest w stanie nauczyć się kitesurfingu 🙂
Jeśli chodzi o przygotowanie się do lekcji, szkoła kitesurfingu zapewnia sprzęt i akcesoria, takie jak trapez, pianka, kask, czy kamizelka. Nie ma potrzeby zakupu specjalistycznych sprzętów – lepiej najpierw zapoznać się z nim podczas szkolenia. Dla własnej wygody dobrze jest mieć swoje buty neoprenowe, które dostępne są w wielu miejscach, np. w supermarketach sportowych.

Gdzie szukać informacji o nauce kitesurfingu ?

Jest wiele publikacji na temat nauki kitesurfingu w literaturze zagranicznej, natomiast w polskiej znajdują się dwie książki opisujące kitesurfing jako sport, sprzęt kitesurfingowy, zasady bezpieczeństwa i program kursu kitesurfingu. Pierwsza to książka prof. Piotra Kunysza : „Kitesurfing bezpieczny i łatwy”,  oraz druga książka pod tytułem „KITE. Szkoła Kitesurfingu”  Dariusza Ziomka. Dużo więcej informacji o kitesurfingu znajdziemy w wyszukiwarce, na kanale YouTube znajdują się filmiki obrazujące jak stawiać pierwsze kroki w kitesurfingu, można zaczerpnąć dużo wiedzy teoretycznej i przybliżyć się do uprawiania tego sportu i przygotować się do pierwszego kursu, jak np. „Kitesurf College” w języku angielskim. Bogatym źródłem wiedzy o kitesurfingu jest forum Kiteforum , które przez lata gromadziło wszystkich amatorów i profesjonalistów zainteresowanych kitesurfingiem. Obecnie Kiteforum posiada również profil na Facebooku : Kite Forum Polska .

Wszelkie publikacje i videa nie zapewnią jednak 100% bezpieczeństwa, dlatego nie należy próbować kitesurfingu samemu, nie mając karty kiteboardera z poziomem PZK 2. Kurs kitesurfingu zapewno bezpieczną naukę pod okiem specjalisty, który zabezpieczy miejsce szkolenia, dobierze odpowiedni sprzęt i będzie redukował błędy by nauka szła sprawnie i z efektami.

 

Nauka pływania na kitesurfingu na Zatoce Puckiej

Mamy olbrzymie szczęście, że posiadamy w Polsce tak genialny spot, jakim jest Zatoka Pucka. To obszerna zatoka z długim pasem płytkiej wody, który pozwala, by nauka kite odbywała się z dala od lądu – jednocześnie bezpiecznie i w wodzie po pas. Nauka pływania na kitesurfingu może odbywać się wszędzie – na morskich plażach z falami, na wyspach z małymi plażami, czy na otwartym oceanie, jednak wszystkie te warunki są trudne, wymagają dodatkowej energii, radzenia sobie nie tylko z latawcem i deską, ale również z łamiącymi się falami, brakiem dna pod nogami, czy szukaniem deski po każdym upadku.
Aby się nie zrazić, najlepiej jest podjąć pierwsze kroki w miejscu, które sprzyja nauce, pozwala na skupienie się na swoim latawcu oraz wykonywanym ćwiczeniu, a nie walce z żywiołami. Oczywiście zaraz po nauczeniu się halsów, każdy pragnie wypłynąć na głęboką wodę. I o to chodzi! Kiedy jesteś już samodzielny i wiesz, jak reaguje latawiec oraz co zrobić po upadku, warto odpłynąć na głęboką wodę, zmienić spot, czy popływać na falach. Kitesurfing daje tyle różnych możliwości, że bez końca można próbować czegoś nowego! A szybki start w płytkiej zatoce umożliwia osiągnięcie tych celów szybciej.

Ważna jest nauka – kitesurfing od podstaw

Co zrobić, aby nauka kitesurfingu przychodziła szybko? Jak osiągnąć najlepsze efekty? Na pewno warto rozpocząć od sprawdzenia, czym jest kitesurfing, na czym polega nauka i czego potrzeba, żeby móc samodzielnie pływać. Podczas kursu staraj się utrwalać zdobytą naukę, analizuj to, czego się nauczyłeś, powtarzaj nowo poznane słowa i wizualizuj sobie siebie robiącego kolejne czynności. Następnie warto dowiedzieć się, jak zadbać o własne bezpieczeństwo samemu. Poznaj prawo drogi i zawsze korzystaj ze spotów z asekuracją. Zapoznaj się z opisem danego spotu, czyli miejsca ćwiczeń, sprawdzając najpierw, jakie miejsca są bezpieczne (szerokie plaże, zatoki, laguny z piaszczystym dnem), a których należy unikać (okolice portu, niedostępne wybrzeża, kamieniste laguny, nieuczęszczane spoty).
Po zdobyciu umiejętności i otrzymaniu licencji kitesurfera (może to być np. karta kiteboardera PZKite), czas na zakup własnego sprzętu. Można zacząć od kupna trapezu, pianki, leasha, deski i latawca z barem. Warto jak najwięcej pływać, aby utrwalić sobie i rozwinąć świeżo zdobyte umiejętności. Każde wyjście na kite’a to kolejne godziny twojego stażu, nowe warunki na wodzie, zmiany, które można zaobserwować i nauka. Pomocne są również rozmowy z innymi kitesurferami. Każdy pływa na spocie najbliższym swojego miejsca zamieszkania lub na ulubionym za granicą – można więc poznać opinię o innych miejscach, dowiedzieć się o potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach oraz ich rozwiązaniach.

kitesurfing czym jest nauka

Postaw na kitesurfing – nauka i ciągły rozwój

Nagle okazuje się, że potrafisz już wiele! Pływałeś po głębokiej wodzie, a może spróbowałeś pływania na falach? Czas nauczyć się skakać lub spróbować deski surfboard na falach! Czemu nie? Zmieni się wtedy trochę Twoja perspektywa! Do wyboru masz lekcję indywidualną z trenerem lub tygodniowy Pro Camp, czyli regularne zajęcia z trenerem dzień po dniu na wyjeździe.
W nauce kitesurfingu przed każdym jest otwarte morze możliwości. Spotów na świecie z dostępem przez cały rok jest niezliczona ilość. Niezależnie od poziomu Twojego rozwoju, zyskujesz jeszcze coś dodatkowego – czyli wakacje, odpoczynek oraz aktywność, która daje szczęście i satysfakcję z każdego surfowania. Miłego pływania!