Surfing

Jak zacząć naukę surfingu ?

surfing camp fuerteventura kite crew surf

Czym jest surfing ?

Surfing to jeden z najbardziej popularnych i lubianych sportów ekstremalnych na świecie. Surfing to sport wodny, który polega na pływaniu na fali w morzu lub oceanie, stojąc na desce surfingowej, zwanej surfboardem. Surfer płynie na fali stojąc na surfbodardzie, aż ta złamie się lub straci siłę.

Początkujący mogą uczyć się surfingu na pianie załamanej fali płynącej do brzegu, tak zwanej białej sekcji fali.

Czy warto rozpocząć przygodę z surfingiem ?

Surfing to ekscytujący sport. Ma wiele pozytywnych cech, jest relatywnie tanim sportem (ze sprzętu potrzebujesz jedynie deskę do surfingu, a w naszych warunkach jeszcze neoprenową piankę), łatwo o wzrost umiejętności podczas uczenia się, jest fantastycznym ćwiczeniem dla całego ciała i można się nim cieszyć niemalże na każdej plaży.

surfing camp fuerteventura kite crew surf 1

Jak wyglądają pierwsze kroki na surfingu ?

Aby rozpocząć naukę surfingu wystarczą fale i deska surfingowa. Nauka surfingu to na początku godziny „padlowania” czyli wiosłowania rekami w pozycji leżącej na desce, by przesuwać się po powierzchni wody. Uczący się stara się wypatrzeć odpowiednią falę do złapania, ustawić w kierunku jazdy, rozpędzić i złapać falę by móc na niej wstać i popłynąć.

Pierwsze kroki to padlowanie z pianą i podnoszenie klatki piersiowej, uczące dobrego nawyku jeśli chodzi o pozycję ciała w wodzie, wyczucia fal i „timingu” czyli odpowiedniego momentu złapania fali.

Następnie ucząca osoba ustawia się na klęcząco przytrzymując deskę rękami, by utrzymać równowagę, a kolejnym krokiem jest podniesienie całego ciała na deskę.

Im więcej fal złapanych tym lepszy balans na desce, a wraz z nim rosnące umiejętności utrzymania się na fali dłużej i dłużej. Surfing kurs i dalsza nauka to przyjemność z każdej nowej umiejętności.

surfing camp fuerteventura kite crew surf

 

Jak najlepiej zacząć naukę surfingu ?

Możesz próbować samemu, oglądając jedne z wielu tutoriali na takich kanałach jak YouTube, czytając surferskie forum, lub obserwując innych surferów w akcji, a z czasem opanujesz podstawy.

W takim przypadku problemem na początku jest sprzęt, gdyż zakup początkującej, dużej deski i wypornej daje przewagę w pierwszym okresie nauki i ułatwia start, jednak po pewnym czasie, deskę można by zmienić na mniejszą by mieć większą skrętność. Zakup krótszej deski z początku, to obawa, że trudno będzie zapanować nad równowagą i zamiast odczuwać progres, stoi się w miejscu.

W chwili obecnej jest już wiele specjalistycznych szkół surfingu z licencjonowanymi instruktorami, którzy zadbają o dobór sprzętu, łatwy start i bezpieczeństwo na wodzie. Dzięki nauce w szkole surfingu unika się popełniania błędów i nabierania złych nawyków, dowiadujesz się mnóstwa interesujących informacji na temat surfingu, nie tylko o pływaniu ale i pływach, czytania prognozy, czy chociażby prostych sposobów na radzenie sobie z noszeniem deski.

Szkoła surfingu zapewnia również szeroki asortyment sprzętu i dobiera litraż deski i jej długość do każdej osoby, tak by deska nosiła ridera na fali i ułatwiała osiągnięcie satysfakcji ze złapanych fal !

surfing surferzy instruktor surfingu chalupy hel

Czy uczyć się surfingu w Polsce czy za granicą?

Surfing jest ogromnie popularny na całym świecie. Głównie dlatego że jest dostępny na wszystkich plażach, od zimnych fal północy po południowe krańce świata. W Polsce surfing jest coraz lepiej rozpoznawalny, a popularyzacja Morza Bałtyckiego jako spotu surfingowego przyciąga coraz to więcej surferów nad polskie morze, które okazuje się wspaniałym spotem do uprawiania surfingu !

Dlaczego możesz się uczyć surfingu nad Bałtykiem ? Bałtyk słynie z pięknych białych plaż, szerokich i zapełniających się turystami od maja do września. Zafalowanie Bałtyku to najczęściej małe i średnie fale idealne do nauki surfingu.

Dostęp do plaż jest w Polsce bezpłatny i otwarty, wzdłuż wybrzeża ciągną się płycizny, dno Bałtyku jest piaszczyste i pozbawione raf. Nie ma potrzeby planować dalekich podróży jeśli mamy taki skarb jakim jest nasze polskie morze !

Gdzie w Polsce można nauczyć się surfingu ?

Naukę warto rozpocząć w miejscu sprawdzonym, z bezpiecznym spotem i dostępnym rodzajem fal. W miejscach przyciągających surferów, jak Chałupy i cały Półwysep Helski znajdziesz sporo szkół surfingu. Na codzień w wodzie po stronie morskiej Chałup jest sporo instruktorów uczących początkujących, oraz indywidualnych surferów.

Na półwyspie już nie jest nowością widok surferów w morzu, co więcej to tutaj możesz zrobić prawdziwy progres jeśli myślisz o rozpoczęciu surfowania ! Półwysep oferują największą liczbę szkół i spotów surfingowych od Władysławowa po Hel, z Chałupami jako surferska stolica.

Sprawdź naszą ofertę nauki surfingu, w formie lekcji surfingu z indywidualnym podejściem, lub jako obóz surfingowy uczący przez cały tydzień podstaw łapania fal ! Surfing Chałupy Kurs Surfingu

surfing kurs chalupy surf kitecrew

Jak przygotować się na rozpoczęcie przygody z surfingiem ?

Korzystając ze szkolenia w szkole surfingu nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu. Deska surfingowa, leash do deski, wosk, pianka neoprenowa, lycra, czy inne akcesoria otrzymasz podczas kursu.

Jak możesz przygotować się do surfingu ? Przede wszystkim dbając o kondycję fizyczną. Surfing to długie wiosłowanie rękoma, oraz mocne spięcia całego ciała w celu uniesienia się na deskę. Ogólna kondycja fizyczna to podstawa surfingu. Na surfingu trenuje całe ciało, a więc zarówno góra, brzuch, plecy, jak i nogi.

Bez różnicy czy będziesz chodził na siłownię i korzystał z przyrządów, biegał, jeździł na rowerze czy uprawiał treningi personalne: przysiady, wykroki, burpees, pompki, na początku nauki wszystkie ćwiczenia podnoszące siłę i kondycję dadzą Ci przewagę w surfingu.

surfing szkola lekcje surf Kitecrew

Czy surfing jest dla mnie ?

Jeśli szukasz aktywnego zajęcia, kochasz wodę i zawsze podobał ci się surferski lifestyle – jeśli tak, to nie musisz niczego więcej tylko zapisać się na swój pierwszy kurs surfingu !

  • Przez surfing przybliżyć się do natury spędzając wakacje na pięknych plażach, szukając nowych fal,
  • poznasz mnóstwo pozytywnych i otwartych ludzi,
  • zaczniesz podróżować za falami, a to oznacza nowe ciekawe miejsca, nowe kraje i kultury,
  • wzmocnisz swój organizm,
  • a jako efekt surfowania będziesz odczuwał mnóstwo satysfakcji! satysfakcji z samego siebie !

Wybierz na początek Kurs surfingu 4h, lub Kurs Surfing 8h i sam oceń na ile się wkręciłeś i czy chcesz więcej !

Szkoła Surfingu Kite Crew

surf szkola kitecrew