fbpx

SURFING


.

   

.


NAUKA SURFINGU W CHAŁUPACH

Czym jest surfing ?

Surfing jest dyscypliną wodną znaną na całym świecie, uprawia się go na zafalowanych akwenach, jak morza i oceany. Surfing pojawia się w filmach, występuje na Olimpiadzie, a światowy Puchar Świata WSL to jedna z najbardziej rozpoznawalnych organizacji w świecie wodnych sportów. Surfingu można się uczyć bez względu na wiek, a największym atutem surfingu jest prostota tego sportu: jedyny sprzęt jaki potrzebujesz to deska surfingowa. Nie trzeba niczego przygotowywać, podpinać, dzięki temu od początku docenisz uczucie wolności jakie daje surfing na falach.

​Surfingowe doświadczenie ze światowych spotów, a nauka na Bałtyku

Nasi instruktorzy przemierzali fale Australii, Wysp Kanaryjskich, Brazylii, Manery, ale to właśnie nasz polski spot zaskakuje wspaniałymi warunkami ! Przez długie lata płaska Zatoka była preferowana przez kitesurferów i windsurferów, jednak mało kto wiedział, że nasze Morze Bałtyckie umożliwia uprawianie surfingu w Polsce – tak ! Bałtyk okazuje się być akwenem idealnym do nauki surfingu fale małe i średnie, piaszczyste dno, bezpieczny shore break, bliskość spotu – zaledwie 200m od bazy ! To czynniki które umożliwiają stawianie pierwszych kroków nad naszym domowym morzem. Kemping Chałupy 6 to jedno z najlepszych miejsc do Surfingu w Polsce.​ A stąd otwierają się dla Ciebie fale wszystkich światowych spotów !

Pierwsza lekcja surfingu – Co jest wymagane do rozpoczęcia przygody z surfingiem ?

Musisz czuć się swobodnie w wodzie i umieć pływać w pław, resztę ​zapewniamy my ! Potrzeba jedynie odpowiedniej deski, pianki i instruktora. Wszystkie te elementy znajdziesz w KITE CREW na kempingu Chałupy 6. ​Zabierzemy Cię na wspaniałą przygodę na falach Bałtyku, gdzie w zaledwie kilka godzin możesz opanować podstawy, wejść do wody i łapać pierwsze fale !

Nauka surfingu rozpoczyna się od zapoznania ze sprzętem i krótkiej teorii na temat bezpieczeństwa w falach. Następnie bierzesz w ręce deskę i uczysz się jak ułożyć na niej ciało i w jaki sposób podnosić się gdy już poczujesz falę. Co jak spadniesz z deski? Leash surfingowy przymocowany do Twojej stopy nie pozwoli desce odpłynąć, a wpadając do wody, możesz z łatwością przyciągnąć deskę i ponownie na nią wejść. 

Ile kosztuje lekcja surfingu ?

Poznaj cenę lekcji surfingu poniżej:

 

.

   

.


Wybierz swój kurs surfingu :

  • Lekcja Surfingu Grupowa 1h
  • 160 / 140 PLN(2-3os) / (4-8os)
Surfing - przydatne informacje

Sprzęt surfingowy

Surfing jest sportem, który nie wymaga skomplikowanego osprzętowania. Do surfingu potrzeba zaledwie deski i fal! Jedną deskę można używać przez lata, a jeśli poczujesz że Twoje umiejętności podniosły się, zawsze możesz zmienić deskę na bardziej dopasowaną do poziomu.

Deska surfingowa

Deska surfingowa to najważniejszy element surfingu. Deski są małe i wielkie, białe, kolorowe, można znaleźć tysiące różnych modeli. Deski surferskie są tworzone przez shaperów w shaperowniach, lub w fabrykach, jednak ważne by deska była dobrana pod surfera i jego umiejętności. Najlepsza do pierwszych kroków będzie deska typu „soft board” z miękkim wykończeniem, długa i stabilna. Długość deski dobiera się do wysokości i wagi uczącego się, ale również do poziomu jaki posiada, czyli posiadanych umiejętności. Dużo łatwiej jest wstać i płynąć na dłuższej desce, więc zacznij od takiej. W naszej bazie mamy dla Was najnowsze deski firmy Softech o rozmiarach od 6 po 9 stóp !

Leash surfingowy

Leash surfingowy powinien być odpowiednio dobrany do długości deski. Ważne by łatwo i sprawnie można go było założyć przed wejściem do wody, oraz zdjąć po skończeniu pływania. Leash składa się z opaski na nogę, która powinna być komfortowa i dobrana do obwodu kostki, następnie z linki – jej długość i grubość zależy od rozmiaru deski i fal na które się wybieramy, na końcu linki znajduje się taśma z rzepą do podłączenia leasha do deski surfingowej, jest nazywana również „rail saver” gdyż zabezpiecza tył deski od zniszczeń na falach. Leashe surfingowe występujące na rynku są proste, lub elastyczne z gumką czy sprężynowe. Grubość leasha definiuje jego wytrzymałość.

Sex wax – wosk do surfingu

Wosk do surfingu używamy za każdym razem przed wejściem do wody na surfing. Wosk do surfingu nakłada się na bazę pod wosk, dla jeszcze lepszego efektu. Wosk powoduje że stopy nie przesuwają się po desce, a dzięki temu ma się lepszą stabilizację i czucie deski pod stopą. Wosk do surfingu rozdziela się na różne temperatury wody w których się go używa, ponieważ surfing uprawia się wszędzie, od gorących wód na Hawajach czy w egzotycznych spotach, po zimne fale Skandynawii czy Islandii, do każdego akwenu dobiera się odpowiedni wosk. Znajdziesz wosk do każdej temperatury wody, jak 8-13 stopni C, 14-18 stopni C, 19-22 stopni C, 23-25 stopni C, 26+ stopni C itp.

Jak przygotować się na zajęcia surfingu?

Nie trzeba specjalnie się przygotowywać na pierwsze lekcje surfingu. Jednak są pewne ćwiczenia i grupy mięśni, które najwięcej pracują podczas surfingu. Są to ramiona i plecy podczas paddle’owania, czyli płynięcia na desce na brzuchu – można ćwiczyć ten ruch na basenie, pływając wpław kraulem, jak i innymi stylami. Przy podnoszeniu się na deskę pomocne okazuje się wcześniejsza praktyka pompek, czy burpees’ów. Samo stanie na desce świetnie imitują deski typu „Trickboard”, na której w sali fitness, na plaży, czy w domu można ćwiczyć równowagę.

Ile zajmuje nauka surfingu od podstaw ?

Zazwyczaj już pierwszego dnia wchodzi się do wody i próbuje łapać pierwsze fale. To ile zajmuje każdemu opanowanie techniki wstawania i płynięcia jest kwestią indywidualną, ale surfing jest sportem, któremu trzeba poświęcić tyle czasu ile czujemy że potrzebujemy. Każdy dobry surfer wypływał swoje godziny i było ich wiele. Atutem surfingu jest ogromna satysfakcja, którą przynosi każda lekcja – samodzielnego wypaddlowania się do fali, z pierwszej złapanej fali, pierwszych dłuższych ślizgów.. Satysfakcja tym bardziej rośnie gdy pływa się w gronie i widzi się jak radzą sobie inni, można podejrzeć ciekawe techniki, oraz dumnie płynąć po udanym wstaniu na deskę.

 

Sprawdź naszą ofertę obozów surfingowych